Advanced MRI of the Joints

(from finger to toe; one joint/day ; pre & postop)

Warsaw (PL): 15-19 April 2024

General Information

ORGANISER
Iwona Sudoł-Szopińska (Warsaw, PL)
Maryam Shahabpour (Brussels, BE)

MODULE COORDINATORS
M. Shahabpour (Brussels), H. Bloem (Leiden), IM Noebauer-Huhmann (Vienna), A.M. Davies (Birmingham)

COURSE VENUE: Hotel Mercure Warszawa Centrum, St. Zlota 48/54, Warsaw
HOTEL ACCOMODATION: Participants are responsible for making their own accommodation arrangements. We negotiated good prices for all participants in the conference hotel.
The registration fee includes: attendance at the course, written material from lectures and final test, lunch & coffee breaks, get together and working dinner.

CANCELLATION POLICY
In case of cancellation or postponement by the organizing committee due to exceptional circumstances (e.g. COVID-19 outbreak)
1.    Participants will have the choice either to be refunded or to transfer their registration fee for the same module to be held later.
2.    In case of cancellation, the organizer could envisage to organize a virtual meeting alternative.

COURSE FORMAT: Organized only as «in-person» event
ACCREDITATION: Accredited by the European Accreditation Council for Continuing Medical Education (EACCME®) for a maximum of 30 European CME credits (ECMEC®s).

Faculty

Christian Glaser (Munich, DE)
Diana Afonso (Lisbon, PT)
Philip Robinson (Leeds, UK)
Guillaume Bierry (Strasbourg, F)
Luis Cerezal (Santander, ES)
Reto Sutter (Zurich, CH) 
Ara Kassarjian (Madrid, ES)
James Teh (Oxford, UK)
Eva Llopis (Valencia, ES)
Maryam Shahabpour (Brussels, BE)
Hubertus Pietsch (Berlin, DE)
Iwona Sudol-Szopinska (Warsaw, PL)
Maciej Bień (Warsaw, PL)
Beata Ciszkowska (Warsaw, PL)
Piotr Palczewski (Warsaw, PL)

Programme

MONDAY April 15, 2024 Shoulder
08:30-09:00 Registration, morning coffee
09:00-09:15 Welcome, introduction, course & workshop organization – Maryam Shahabpour & Iwona Sudoł-Szopińska

09:15-09:45 Shoulder Rotator cuff pathology (incl postop) Eva Llopis
09:45-10:15 Shoulder Instability (incl postop) Piotr Palczewski
10:15-10:45 Shoulder Rotator interval, biceps tendon & capsulitis Beata Ciszkowska     
10:45-13:00 Shoulder Interactive teaching (with coffee & tea)
13:00-14:00 Lunch

14:00-14:30 Shoulder Impingements extrinsic & intrinsic Eva Llopis
14:30-17:00 Shoulder Interactive teaching (with coffee & tea)
17:00-17:30 Shoulder Nerve compression syndromes Guillaume Bierry
17:30-19:00 Welcome reception
TUESDAY April 16, 2024 Knee:
09:00-09:45 Knee Menisci: anatomy, variants, injuries & postop Guillaume Bierry
09:45-10:30 BME pattern as a guide through the injured knee (+ technical points) Christian Glaser
10:30-11:00 Coffee & tea break
11:00-11:45 Knee Cruciate ligaments: anatomy, injuries & postop Ara Kassarjian
11:45-12:30 Knee Cartilage & postop(with optimization of technique 2D 3D fatsat) Christian Glaser
12:30-13:30 Lunch
13:30-14:00 Knee Pediatric knee Maciej Bień
14:00-17:30 Knee Interactive teaching (with coffee & tea)
17:30-18:00 Knee Collateral ligaments & posterior corners Ara Kassarjian

WEDNESDAY April 17, 2024 Hand, Wrist & Elbow:
09:00-09:30 Wrist TFCC + postop Luis Cerezal
09:30-10:15 Wrist intrinsic & extrinsic ligaments + postop Maryam Shahabpour
10:15-10:45 Elbow ligament anatomy & instability Luis Cerezal
10:45-13:00 Hand, Wrist & Elbow Interactive teaching (with coffee & tea)
13:00-14:00 Lunch

14:00-14:30 Elbow tendon anatomy & overuse Diana Afonso
14:30-15:00 Hand & fingers anatomy & pathology Reto Sutter
15:00-17:30 Hand, Wrist & Elbow Interactive teaching (with coffee & tea)
18:15-20:00 Guided tour
20:00-22:30 Work dinner

THURSDAY April 18, 2024 Ankle & Foot + IA Hip:
09:00-09:30 Forefoot Anatomy & Pathology Diana Afonso
09:30-10:00 Osseous ankle pathologies & osteochondral lesions Reto Sutter
10:00-10:45 Ankle & midfoot ligament anatomy & pathology + postop Maryam Shahabpour               
10:45-13:00 Ankle & Foot + Hip Interactive teaching (with coffee & tea)

13:00-14:00 Lunch
14:00-14:30 Ankle tendon anatomy & pathology + postop James Teh
14:30-17:15 Ankle & Foot + Hip Interactive teaching (with coffee & tea)
17:15-18:00 Hip Articular lesions & variants + postop (also AVN, BME) James Teh

FRIDAY April 19, 2024 EA Hip & Pelvis:
09:00-09:30 Hip Extraarticular pathologies except groin, incl. postop Philip Robinson   
09:30-09:50 Use of iv or ia contrast for Joints evaluation Hubertus Pietsch
09:50-10:20 Groin anatomy & injuries, incl. postop Philip Robinson
10:20-10:45 Discussion    

10:45-11:15 Final Test
11:15-11:45 Lunch box
11:45-12:15 Test correction
12:15-13:00 Certificates & Farewell


Registration

Go to the pregistration page