Musculoskeletal MRI (comprehensive course)

Riga (LV), 18-22 September 2023

General Information

LOCAL ORGANISER
I. Engele (Riga, Latvia)

LANGUAGE
The course language is English

MODULE COORDINATORS
H. Bloem, Leiden (NL)
AM. Davies, Birmingham (UK)
H. Imhof, Vienna (AU)
M. Shahabpour, Brussels (BE)

CONTACT:

tba

COURSE VENUE:

tba

 

REGISTRATION:
tba



Faculty

Premiminary Faculty

Afonso D, Lisbon (PT)
Cerezal L. Santander (ES)
Davies M, Birmingham (UK)
Engele I, Riga (LV)
Falkowski A, Winterthur (CH)
Giraudo C, Padova (IT)
Jaudzema A, Riga ( LV)
Lalam R, Oswestry (UK)
Llopis E, Valencia (ES)
Noebauer-Huhmann I, Vienna (AT)
Robinson P, Leeds (UK)
Shahabpour M, Brussels (BE)
Sutter R, Zurich (CH)

Programme

Preliminary program

Monday                   
08:00‐09:00: Registration                            
09:00-09:15: Welcome & Introduction                                 
09:15‐09:45: Shoulder: Instability and microinstability - Llopis                          
09:45‐10:15: Elbow - Falkowski
10:15‐10:45: Shoulder: Rotator cuff and interval - Llopis             
10.45-11.00: Discussion                                
11:00‐11:30: Coffee Break                                                                    
11:30‐12:00: Nerve imaging of the upper extremity - Platzgummer
12:00-12:30: Infections of the appendicular skeleton - Bloem           
12.30-12:45: Discussion                              
12:45‐14:00: Lunch                                        
14:00‐16:00: Interactive sessions 1
16:00-16:15: Coffee Break                           
16:15‐18:15: Interactive sessions 2
18:15-19.15 Welcome reception   

 

Tuesday                  
08:30‐09.00: Wrist: Overuse - Schmitt
09:00-09:30: Wrist: TFCC, Ligaments and trauma -Shahabpour
09:30‐10:00: Hand below the wrist - Schmitt
10:00‐10:15: Discussion                                                                               
10:15-10:45: Coffee Break                                                                          
10:45-11:15: Diabetic foot - Bloem  
11:15‐11:45: Bone tumors & mimics, avoiding pitfalls - Noebauer          
11:45‐12:15: Rheumatic disease - Giraudo              
12:15‐12:45: Nerve imaging of the lower extremity - Platzgummer   
12:45‐13:00: Discussion                                
13:00‐14:00: Lunch                                         
14:00‐16:00: Interactive sessions 3               
16.00-16.15: Coffee Break                          
16:15‐18:15: Interactive sessions 4
                                                                         
Wednesday              
08:30-09:00: Hip: Intra-articular disorders - Afonso
09:00‐09:30: Hip: Extra-articular disorders - Sutter
09:30‐10:00: Knee: ACL - Kramer
10:00‐10:15: Discussion                                
10:15‐10:45: Coffee Break                          
10:45‐11:15: Knee: Meniscus - Kramer
11:15‐11:45: Foot without infection - Afonso
11:45‐12:15:Postoperative joint/ metallic implants - Sutter  
12:15-12:45: Muscle injuries - Robinson
12:45‐13:00: Discussion                                
13:00‐14:00: Lunch                                        
14:00‐16:00: Interactive sessions 5
16:00‐16:15: Coffee Break                                                                                           16:15‐18.15: Interactive sessions 6
20:00: Social Dinner                                       
                                                                           
Thursday                 
08.30-09.00: Ankle osteochondral and tendon injuries - Maas                   
09:00-09:30: Ankle ligaments & impingement syndromes - Shahabpour
09:30‐10:00: Spine trauma - Lalam
10:00-10:15: Discussion                                
10:15‐10:45: Coffee Break                          
10:45-11:15: Axial Skeleton: Inflammation/ infection - Lalam   
11:15-11:45: Bone marrow: Non-malignant & hematologic disease - Uffmann            
11:45-12:15: Metastases - Giraudo
12:15-12:45: Postoperative Spine - Krestan
12:45‐13:00: Discussion                                
13:00‐14:00: Lunch                                        
14:00‐16:00: Interactive sessions 7
16:00-16:15: Coffee Break                           
16:15‐18.15: Interactive sessions 8
                                                                           
Friday                        
08:30-09:00: Spine, degenerative disease - Friedrich             
09:00‐09:30: Soft tissue tumors & mimics, avoiding pitfalls - Noebauer
09:30-09:40: Discussion                                
09:40‐09:50: Coffee Break                          
09:50‐10:35: Examination                            
10:35‐10:45: Coffee Break                          
10:45‐11:15: Ultrahigh field (7 Tesla) MSK MRI - Trattnig
11:15‐11:45: AI in MSK Imaging - Maas    
11:45-12:00: Discussion                                
12:00-12:30: Best Students, closing remarks and certificates

Download