CNS II: Spinal imaging and pediatric neuro-

radiology: Zagreb (HR), 2-6 September 2023

General Information

LOCAL ORGANIZATION
Martina Špero (HR)

MODULE COORDINATORS
L. Van den Hauwe (Antwerp, BE), G. Pellicano (Florence, IT), P.M. Parizel (Antwerp. BE)

LANGUAGE
The course language is English

COURSE FORMAT
The course is organized as an « in-person » event only

CONTACT

Erasmuscns2.zg@gmali.com

VENUE:

The Westin Zagreb hotel
Kršnjavoga 1
10000 Zagreb, Croatia
https://www.marriott.com/en-us/hotels/zagwi-the-westin-zagreb/overview/

TECHNICAL ORGANISER

Filida Trevel
Dore Pfanove 7
10000 Zagreb, Croatia
https://filidatravel.hr/en

FEE

Certified radiologists: Early registration (before May 31, 2023): 850€
Late registration (after May 31, 2023): 900€

Residents (upon proof of status): Early registration (before May 31, 2023): 750€
Late registration (after May 31, 2023): 800€

Faculty

Preliminary faculty:

M. Bekiesinska-Figatowska (Poland)
J. Bladowska (Poland)
C. Cali (Turkey)
S. Capelle (Belgium)
R. Gasparotti (Italy)
M. Guzinski (Poland)
K. Mankad (UK)
G. Pellicano (Italy)
C. Romanowski (UK)
M. Sasiadek (Poland)
L. Van den Hauwe (Belgium)
F. Van Hoenacker (Belgium)
V. Xydis (Greece)
A. Zimny (Poland)


Programme

PRELIMINARY PROGRAMME

Day 1
8:00-9:00 Registration
9:00-9:10 Welcome by President
9:10-9.40  Spine: normal MRI anatomy, variants, pitfalls – A. Zimny (Poland)
9:40-10:10  The craniovertebral junction – F. Van Hoenacker (Belgium)
10:10-10:40  Spinal malformations of the spine – K. Mankad (UK)
10:40-10:55 Discussion
10:55-11:15 Coffee break
11:15-11:45 Paediatric brain infections – K. Mankad (UK)
11:45-12:15 Epidural and primary bone tumors – F. Van Hoenacker (Belgium)
12:15-12:45 Intradural – intramedullary tumors – M. Sasiadek (Poland)
12:45-13:15 Peripheral nerve imaging – R. Gasparotti (Italy)
13:15-13:30 Discussion
13:30-14:30  Lunch
14:40-17:40 Workshops (4  x 40 min, 3 coffee breaks) – F. Van Hoenacker, K. Mankad, R. Gasparotti,  M. Sasiadek
17:45  - Welcome Reception

 

Day 2
9:00-9.30  Paediatric spinal tumours – K. Mankad (UK)
9.30-10.00 Degenerative disc disease – A. Zimny (Poland)
10.00-10:30  Postoperative spine – M. Guzinski (Poland)
10:30-11:00 Spontaneous intracranial hypotension- spinal imaging - C. Romanowski (UK)
11.00-11:15 Discussion
11:15-11:45 Coffee break
11:45-12:15 Differential diagnosis of myelopathy – S. Cappelle (Belgium)
12:15-12:45 Paediatric myelitis and its mimics – K. Mankad (UK)
12:45-13:15 Inflammatory and infectious diseases of the spine –  C. Cali (Turkey)
13:15-13:30 Discussion
13:30-14:30  Lunch
14:40-17:40 Workshops (4  x 40 min, 3 coffee breaks) – A. Zimny, K. Mankad, S. Cappelle, C. Cali

 

Day 3
9.00-9.30     Spinal trauma - C. Cali (Turkey)
9:30-10:00   Pathology of posterior elements – G. Pellicano (Italy)
10.00-10.30  Spinal stenosis – G. Pellicano (Italy)
10:30-11.00  Pain imaging in the degenerative disease of the spine – M. Sasiadek (Poland)
11.00-11:15 Discussion
11.15-11.45  Coffee break
11:45-12:15 Congenital malformations of the brain – V. Xydis (Greece)
12:15-12:45 Hypoxic-ischemic encephalopathy – V. Xydis (Greece)
12:45-13:15 Sellar and parasellar pathologies in children – J. Bladowska (Poland)
13:15-13:30 Discussion
13:30-14:30  Lunch
14:40-17:40 Workshops (4  x 40 min) -– C. Cali,  G. Pellicano, J. Bladowska, V. Xydis   
 
Day 4
9:00-9:30 Normal brain development and myelination – J. Bladowska (Poland)
9:30-10:00 Paediatric demyelinating diseases – M. Bekiesinska-Figatowska (Poland)
10:00-10:30 Seizures in children – – M. Bekiesinska-Figatowska (Poland)
10:30-10:45  Discussion
10:45-11:15 Coffee break
11:15-11:45 Paediatric supratentorial tumors – C. Romanowski (UK)
11:45-12:15 Paediatric infratentorial tumors - L. van den Hauwe (Belgium)
12.15-12.45 Intradural – extramedullary tumors – G. Pellicano (Italy)
12.45-13:00 Discussion
13:00-14:30  Lunch
14.40-17.40  Workshops (4  x 40 min) – J. Bladowska, M. Bekiesinska-Figatowska, C. Romanowski, L. van den Hauwe
 
Day 5
9:00-9:30      Neurocutaneous syndromes – L. van den Hauwe (Belgium)
9:30-10:00    Hydrocephalus in children – J. Bladowska (Poland)
10:00-10:30  Fetal brain imaging – M. Bekiesinska-Figatowska (Poland)
10:30-10:45  Discussion
10.45-11.15  Coffee break
11.15-12.30  Examination
12.30- 13.00 Closure, best student, certificates
13.00             Lunch and farewell

 

Registration

Go to the preregistration area

Download