MRI of the Central Nervous System I: Brain

München (DE), October 4 - 7, 2022

General Information

MODULE AND PROGRAMME COORDINATOR
Ph. Demaerel (Leuven, BE)

LOCAL ORGANISERS
T. Liebig, K. Seelos(Munchen, DE)

LANGUAGE
The course language is English

SCIENTIFIC CONTACT

Scientific Contact: Prof. Dr. Thomas Liebig, Dept. of Neuroradiology
LMU Klinikum, Campus Großhadern, Marchioninistr. 15, 81377 Munich, Germany
E-Mail: sek.neurorad@med.uni-muenchen.de

LOCAL SECRETARIAT

Congress- Organization: COCS GmbH, Tal 12, 80331 München, Germany
E-Mail: claudia.schaefer@cocs.de, www.cocs.de

VENUE:
Anatomische Anstalt / Institute of Anatomoy (Munich City Center

REGISTRATION FEE:
Registration fee for all participants is 850 €

REGISTRATION:
The number of participants is limited. Participation will be processed on a first come first served basis.

1) for preregistration please use the preregistration area at www.emricourse.org
2) for definitive registration and payment please use the following link:
https://www.formdesk.com/pcma/EMRI-2022
please note:
only one registration per email address is possible
only online payment by credit card, immediate transfer or paypal is accepted
The registration fee covers lectures and workshops, coffee breaks, lunches, course dinner and get-together, certificate of attendance and diploma.
Cancellations received before 15/08/2022 will be charged a cancelation fee of 100 €. No
refund is possible for cancellations received on or after 15/08/2022.

ACCREDITATION:

tba

 

Faculty

Joanna Bladowska – Wroclaw
Jan Casselman, Brugge-Oostende
Adrian Danek - Munich
Philippe Demaerel – Leuven
Gunther Fesl – Augsburg
Thomas David Fischer – Munich
Wilhelm Flatz – Munich
Robert Forbrig – Munich
Alexandra Gersing – Munich
Astrid Grams – Innsbruck
Sven Haller – Geneva
Thomas Liebig - Munich
Jennifer Linn – Dresden
Jürgen Lutz – Munich
Anja Horn-Bochtler – Munich
F. J. Anton Meijer – Nijmegen
Maximilian Patzig – Augsburg
Klaus Seelos – Munich
Horst Urbach – Freiburg
Christian Vollmar – Munich


Programme

(the course is fully in-person, no virtual option)
Tueday, October 4
09.00 – 10.00 Registration
10.00 – 10.05 Welcome Thomas Liebig – Munich, DE
10.05 – 10.45 Vascular malformations Thomas Liebig – Munich, DE
10.45 – 11:30 MRI – Neuroanatomy Philippe Demaerel – Leuven, DE
Coffee break ; 11:30 – 11:45
11.45 – 12.30 Vascular white matter disease & microbleeds Jennifer Linn – Dresden, DE
12.30 – 13.00 Hydrocephalus Joanna Bladowska – Wroclaw, PL
Lunch: 13.00 – 14 Uhr
4 Parallel Workshops 14.00 – 17.00 (4 x 40‘)
WS 1: Vascular white matter disease Jennifer Linn – Dresden, DE
WS 2: Hydrocephalus Joanna Bladowska – Wroclaw, PL
WS 3: Brain tumors and mimics Robert Forbrig - Munich, DE
WS 4: Orbital and parasellar Lesions Maximilian Patzig – Augsburg, DE

Wednesday, October 5
09.00 – 09.45 Munich school of neuroscience Adrian Danek – Munich, DE
09.45 – 10.30 Brain surface landmarks Gunther Fesl – Augsburg, DE
Coffee break: 10.30 – 10.45
10.45 – 11.30 Anatomical topology: midbrain, brain stem & cranial nerves Anja Horn-Bochtler – Munich, DE
11.30 – 12.15 Dementia Sven Haller – Geneva, CH
12.15 – 13:00 Movement Disorders F. J. Anton Meijer – Nijmegen, NL
Lunch: 13.00 – 14.00
4 Parallel Workshops 14.00 – 17.00 (4 x 40‘)
WS 5: Brain tumors Astrid Grams – Innsbruck, AT
WS 6: Movement Disorders F. J. Anton Meijer – Nijmegen, NL
WS 7: Dementia Sven Haller- Geneva, CH
WS 8: Pediatric Stroke Klaus Seelos – Munich, DE
Dinner and Get-together at „Giesinger Bräustüberl“
starting at approx. 18.30 - the location is a Bavarian style microbrewery, restaurant & bar
Martin-Luther-Str. 2, 81539 München
by Bus 68 from Beethovenplatz (15‘)
by U-Bahn (U2) from Sendlinger Tor to Silberhornstraße (25‘)

Thursday, October 6
09.00 – 09.45 Epilepsy Horst Urbach – Freiburg, DE
09.45 – 10.30 Implementing advanced imaging techniques Christian Vollmar – Munich, DE
Coffee break: 10.30 – 10.45
10.45 – 11.30 Brain tumors Astrid Grams – Innsbruck, AT
11.30 – 12.15 Skull base Jürgen Lutz – Munich, DE
12.15 – 12.45 Autoimmune brain diseases Philippe Demaerel – Leuven, BE
Lunch: 12.45 – 13.45
4 Parallel Workshops 14.00 – 17.00 (4 x 40‘)
WS 9: Epilepsy Horst Urbach - Freiburg, DE
WS 10: Cranial nerves Jan Casselman – Brugge-Oostende, BE
WS 11: Infection Alexandra Gersing – Munich, DE
WS 12: Vascular malformations Thomas David Fischer – Munich, DE

Friday, October 7
09.00 – 09.45 Cranial nerves Jan Casselman – Brugge-Oostende, BE
09.45 – 10.30 Petrous bone Wilhelm Flatz – Munich, DE
Coffee Break: 10.30 – 10.45
10.45 – 11.30 Brain abscesses Alexandra Gersing – Munich, DE
11.30 – 12.15 Interactive film reading (TED voting) Robert Forbrig – Munich, DE
Lunch: 12.15 – 13.15
13.15 – 15.15 Examination and correction
15.15 – 15.45 Closure, certificate of merrit
Examination Assistants: Hanna Zimmermann, Christian Brem

Registration

Go to the preregistration area

Download