Central Nervous System: Brain

Dresden (DE), 4-8 June 2018

General Information

10 more places available

ORGANISERS
J. Linn (Dresden, DE)

MODULE COORDINATOR
Ph. Demaerel (Leuven)

LANGUAGE
The course language is English

VENUE:
Hotel Pulman
Prager Strasse 2c
01069 DRESDEN
Germany

FEE:
Registration till 30 April 2018:
Certified radiologists:  750 €, residents (with certification) 650 €
Registration after 30 April 2018:
Certified radiologists:  850 €, residents (with certification) 700 €
Final registration will start on 15th of February 2018.

Detailed course program and contact details will be published on 5th of February.

Faculty

Jan Casselman (Belgium)
Phillipe Demaerel (Belgium)
Antonios Drevelegas (Greece)
Kay Engellandt (Germany)
Johannes Gerber (Germany)
Elke Hattingen (Germany)
Michael Knauth (Germany)
Elna-Marie Larsson (Sweden)
Jennifer Linn (Germany)
Aad van der Lugt (The Netherlands)
Madja Thurnher (Austria)
Horst Urbach (Germany)
Luc van den Hauwe (Belgium)
Martin Wiesmann (Germany)
Tarek Yousry (United Kingdom)

Programme

Monday, 4th June
08:00-09:00 Registration
09:00 Welcome Jennifer Linn, Dresden (Germany)
09:15-10:00 MR sequences for brain imaging Kay Engellandt, Dresden (Germany)
10:00-10:45 Surface anatomy of the brain made easy Tarek Yousry, London (United Kingdom)
Coffee Break
11:15-11:45 Deep anatomy of the brain made easy Jennifer Linn, Dresden (Germany)
11:45-12:45 Cranial nerves and skull base pathology Jan Casselmann, Brugge (Belgium)
Lunch
13:45-14:30 MR angiography: arteries and veins Aad van der Lugt, Rotterdam (The Netherlands)
14:30-15:15 Epilepsy Horst Urbach, Freiburg (Germany)
Coffee Break
Interactive case reading sessions (3 x 45 min)
15:45-18:00 Brain anatomy Jennifer Linn, Dresden (Germany)
Cranial nerves and skull base pathology Jan Casselmann, (Belgium)
Vessel anatomy and pathology Aad van der Lugt, Rotterdam (The Netherlands)

Tuesday, 5th June
09:00-09:45 Dementia Horst Urbach, Freiburg (Germany)
09:45-10:30 Movement disorders Tarek Yousry, London (United Kingdom)
Coffee Break
11:00-11:45 Carotid and vertebral artery pathology Aad van der Lugt, Rotterdam (The Netherlands)
11:45-12:30 Stroke imaging Johannes Gerber, Dresden (Germany)
Lunch
13:30-14:15 Cerebral vascular malformations Michael Knauth, Göttingen (Germany)
14:15-15:00 Hydrocephalus Elna-Marie Larsson, Uppsala (Sweden)
Coffee Break
Interactive case reading sessions (3 x 45 min)
15:30-17:45
Neurodegenerative diseases Jennifer Linn, Dresden (Germany)
Cerebral vascular malformations Michael Knauth, Göttingen (Germany)
Hydrocephalus Elna-Marie Larsson, Uppsala (Sweden)

Wednesday, 6th June
09:00-09:45 Sellar and parasellar lesions Antonios Drevelegas, Thessaloniki (Greece)
09:45-10:30 Intracerebral Hemorrhage Martin Wiesmann, Aachen (Germany)
Coffee Break
11:00-11:45 Intraaxial Tumors Martin Wiesmann, Aachen (Germany)
11:45-12:30 Extraaxial Tumors Antonios Drevelegas, Thessaloniki (Greece)
Lunch
13:30-14:15 Advanced Neuroimaging in Brain Tumors Elke Hattingen, Bonn (Germany)
14:15-15:00 Diseases of the Orbit Philippe Demaerel, Leuven (Belgium)
Coffee Break
Interactive case reading sessions (3 x 45 min)
15:30-17:45 Sellar and parasellar lesions Antonios Drevelegas, Thessaloniki (Greece)
Imaging in Brain Tumors Martin Wiesmann, Aachen; Elke Hattingen, Bonn (Germany)
Diseases of the Orbit Philippe Demaerel, Leuven (Belgium)

Thursday, 7th June

09:00-09:45 Autoimmune brain disordersPhilippe Demaerel, Leuven (Belgium)
09:45-10:30 White matter disease Luc van den Hauwe, Antwerpen (Belgium)
Coffee Break
11:00-11:45 Cerebral small vessel disease Jennifer Linn, Dresden (Germany)
11:45-12:30 Vasculitis Madja Thurnher, Vienna (Austria)
Lunch
13:30-14:15 Intracranial infections Madja Thurnher, Vienna (Austria)
14:15-15:00 Acquired metabolic and toxic disorders Jennifer Linn, Dresden (Germany)
Coffee Break
Interactive case reading sessions (3 x 45 min)
15:30-17:45
White matter disease Luc van den Hauwe, Antwerpen (Belgium)
Intracranial infections Madja Thurnher, Vienna (Austria)
Acquired metabolic and toxic disorders Jennifer Linn, Dresden (Germany)
19:00 Course dinner

Friday, 8th June
09:00-11:00 Examinations and corrections Jennifer Linn, Dresden (Germany)
Coffee Break
11:30-12:15 NN
12:15-12:45 Closure, best student award and certificate of merit Jennifer Linn, Dresden (Germany)
Lunch and Farewell

 


Registration

Go to the preregistration area

Download