MRI of the Central Nervous System I

Dubrovnik (HR), 2-6 June 2017

General Information

ORGANISERS
M. Thurnher (Dubrovnik, HR)

MODULE COORDINATOR
Ph. Demaerel (Leuven)

LANGUAGE
The course language is English
VENUE:
Hotel Kompas Dubrovnik
Address: Kardinala Stepinca 21, 20000 Dubrovnik, HR

FEE:
€ 750 certified radiologists and medical specialists
€ 650 residents (in training); written confirmation by the head of the department is required
The registration fee covers: lectures and workshops, syllabus and handouts, coffee breaks, lunches, certificate of attendance and diploma.
Please contact Dekon Congress & Tourism for enquries on registration & accommodation
emricourse@dekon.com.tr

ACCOMODATION:
Please see below instruction for online booking.

STEP 1: Go on web page http://www.adriaticluxuryhotels.com/en/hotel-kompas-dubrovnik
STEP 2: Press “Book your stay”
STEP 3: Fill out booking dates and use Promo code Erasmus0617
STEP 4: Fill out criteria (pay attention to the room occupancy – if one or 2 persons in the room) and other details
STEP 5: Read carefully Terms & conditions (be informed of the Cancellation policy)

Cancellation policy

Rooms are subject to individual reservations within the block of the rooms agreed with the Organizer.

Participants are obliged to make their reservation through the link and using the reservation code, both that will be provided by the hotel. This way the participants will submit all the requested info, including credit card details in order to guarantee their own reservation.

Every individual reservation guaranteed by credit card details can be cancelled until 10 days prior the scheduled arrival date – free of charge. If the reservation gets cancelled within 10 days prior the scheduled arrival date, hotel reserves right to charge the given credit card for one night stay. For each “no show” guest (refers to all those reservations that haven’t been previously cancelled) hotel reserves right to charge given credit card for the total period of guest’s stay for each cancelled room.

Faculty

F. Barkhof – NL
F. Bonneville – FR
C. Calli - TR
P. Demaerel – BE
A. Drevelegas – GR
J. Gerber – DE
A. Krainik – FR
C. Loewe – AT
Z. Merhemic – BIH
P. Parizel – BE
Z. Rumboldt – HR
M. Spero – HR
T. Stosic-Opincal – SR
T. Tali – TR
M. Thurnher – AT
L. Van den Hauwe – BE
T. Yousry – UK

Programme

1st Day
Friday June 2, 2017

09.00 – 09.15           Welcome
                                 M. Thurnher – AT

09.15 – 10.00           Principles of image interpretation
                                 L. Van den Hauwe – BE

10.00 – 10.45           Anatomy of the brain made easy I
                                 T. Yousry – UK

10.45 – 11.15           Coffee Break

11.15 – 11.45           Anatomy of the brain made easy II
                                 T. Yousry – UK

11.45 – 13.00           Lunch

13.00 – 13.45           Stroke Imaging
                                J. Gerber - DE

13.45 – 14.30           Carotid and vertebral artery
                                 C. Loewe – AT

14.30 - 15.00            Coffee Break

15.00 - 15.45            Cranial nerves
                                 Z. Rumboldt - HR

15:45 – 17:45           Parallel workshops

Stroke – J. Gerber- DE
Cranial nerves – Z. Rumboldt - HR
Vessels – C. Loewe - AT

 

2nd Day
Saturday June 3, 2017

09.00 - 09.45            White matter diseases
                                 F. Barkhof – NL

09.45 – 10:15           Aging and Dementia
                                 F. Barkhof - NL

10.15 – 10.45           Movement disorders
                                 T. Stosic-Opincal – SR

10.45 - 11.15            Coffee Break
11.15– 11.45            Encephalitis
                                 M. Thurnher - AT
11.45 - 13.00            Lunch
13.00 – 13.30           ZNS Tuberculosis
                                 T. Tali – TR

13.30 - 14.00            Hydrocephalus: how to image?
                                 T. Tali – TR

14.00 – 14.30           Autoimmune brain diseases
                                 P. Demaerel – BE

14:30 – 15:00          Coffee Break
15.00 - 17.00           Parallel workshops

Principles of image interpretation – L. van den Hauwe- BE
Dementia – F. Barkhof - NL
Movement disorders – T. Stosic-Opincal - SR

 

 

3rd Day
Sunday June 4, 2017

09.00 - 09.45            Brain Trauma
                                 P. Parizel – BE
09.45 – 10:15           Intracranial haemorrhage
                                P. Parizel – BE
10.15 – 10.45           Diseases of the orbit
                                 P. Demaerel – BE
10.45 – 11.15           Coffee break
11.15 – 11.45           Epileptic disorders
                                 C. Calli - TR      
11.45 – 12.15           Vasculitis
                                 M. Thurnher - AT
12.15 - 13.30            Lunch
13.30 - 14.00           Sellar and parasellar lesions
                                F. Bonneville – FR
14:00 - 14.30            Intoxication and metabolic disorders
                                 M. Spero – HR
14:30-15.00              Coffee break
15.00 – 17.00           Parallel workshops
Imaging patients with epilepsy – C. Calli - TR
Trauma – P. Parizel - BE
Sella masses – F. Bonneville - FR

 

 

4th Day
Monday June 5, 2017

09:00 – 9:45             Intra-axial tumours
                                 A. Drevelegas - GR
9.45 - 10.30             Aneurysm – what do you need to report?
                                 Z. Merhemic – BIH
10:30 – 11:00           Coffee Break
11.00 - 11.45            Extra-axial tumours
                                 A. Drevelegas - GR
11.45 - 12.30            Brain tumor imaging protocol
                                 M.Thurnher - AT
12.30 - 14.00            Lunch
14.00-14.30              Cysts and cyst-like lesions
                                 Alexandre Krainik – FR
14.30 – 15.00           Posttreatment imaging in glioma
                                M.Thurnher - AT
15.00 – 17.00           Parallel workshops
Aneurysms – Z. Merhemic - BIH
Tumors – A. Drevelegas - GR
Cystic lesions – A. Krainik - FR 

 

5th Day
Tuesday June 6, 2017

09.00 – 11.00             Examination and corrections
11.00 – 11.30             Coffee Break
11.30– 12.00              Closure, best student award and certificate of merit
                                

Registration

Click here for online registration

Download